Zioła lecznicze to rośliny wpływające na funkcjonowanie organizmu, dlatego decyzję o podjęciu leczenia należy skonsultować z lekarzem.

Przymiotno Kanadyjskie

Przymiotno kanadyjskie to jedna z najskuteczniejszych roślin leczniczych o działaniu przeciwkrwotocznym. Polecana jest głównie przy krwawieniach z dróg rodnych i moczowych oraz układu pokarmowego.

Przymiotno Kanadyjskie opis

Przymiotno Kanadyjskie, zwane też konyza kanadyjska jest rośliną jednoroczną o długiej (30-100cm) łodydze i wąsko-lancetowatych liściach. Łodyga pokryta jest szorstkimi włoskami i rozgałęzia się u góry. Włoski te, choć rzadsze występują również na ciemnozielonych liściach.

Koszyczkowe kwiaty zebrane są w szczytowej części łodygi tworząc wiechy. Mają one brudnobiałą lub brudnożółtą barwę. Owocem przymiotna kanadyjskiego jest żółtobrunatna niełupka zaopatrzona w lotny puch. Sprzyja to rozsiewaniu nasion poprzez wiatr.

Uprawa

Pomimo, że przymiotno kanadyjskie wywodzi się z północnych i środkowych terenów Ameryki Północnej to bardzo łatwo zadomowiło się w Europie. Obecnie w naszym kraju jest to roślina pospolita spotykana głównie na nieużytkach, ugorach, nasypach kolejowych i w pobliżu dróg. Swój bujny rozrost zawdzięcza małym wymaganiom glebowym i dużej odporności na zanieczyszczenia środowiska, a także efektywnemu sposobowi rozsiewu.

Niemniej jednak podczas zbioru surowca ze stanu naturalnego należy omijać miejsca wyeksponowane na zanieczyszczenia. Zbioru dokonuje się jedynie z czystych ekologicznie stanowisk lub plantacji. Do produkcji leków ziołowych wykorzystuje się ziele przymiotna kanadyjskiego stanowiące jedynie górną, rozgałęzioną część łodygi łącznie z kwiatami. Zbioru dokonujemy na samym początku okresu kwitnienia. Kwiaty zbyt późno zebranego zioła w trakcie suszenia zmieniają się w owoc i obniżają tym samym zawartość substancji czynnych.

Przymiotno kanadyjskie można suszyć w zacienionych, przewiewnych pomieszczeniach lub ogrzewanych suszarniach w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni. Surowiec wysokiej jakości zachowa swoją barwę oraz nie będzie posiadał zdrewniałych części łodyg i puchu.

Podstawowe substancje czynne

Przymiotno kanadyjskie obfituje w garbniki pirogalowe, flawonoidy (rutynę, pochodne apigeniny i kemferolu) oraz fenolokwasy: kawowy i ferulowy. Zawiera również znaczne ilości karotenoid, fisteroli, cholininy, soli mineralnych, witaminy C i związków cukrowych. Dodatkowo posiada około 0,6% olejków eterycznych (limonenu, cymolu i linalolu).

Działanie i zastosowanie

Dzięki wysokiej zawartości garbników ziele przymiotna kanadyjskiego zyskało sobie uznanie zielarzy za działanie przeciwkrwotoczne. Stanowi bazę do produkcji przeciwkrwotocznych tabletek Hemorigen.

Po za tym łagodzi niedogodności związane z biegunką i stany zapalne układu pokarmowego (ma działanie antybakteryjne). Zalecany jest jako uzupełnienie terapii na reumatyzm, krwawienia z układu rodnego, chorób dróg moczowych i przy bólach dnowych (dna).

Przemywanie ran odwarem z przymiotna kanadyjskiego przyśpiesza gojenie się trudno gojących ran.

Napar z ziela

Do szklanki wsypać łyżkę rozdrobnionego ziela i zalać wrzątkiem. Parzyć pod przykryciem około 15minut. Po przecedzeniu napój pić 2-3 razy dziennie po posiłkach po pół szklanki.

Napar z ziela przymiotna kanadyjskiego spożywa się w stanach zapalnych układu pokarmowego i dróg moczowych, biegunkach oraz przy zbyt obfitych miesiączkach.

Odwar z ziela

Do szklanki letniej wody wsypać łyżkę rozdrobnionego ziela, a następnie zagotować pod przykryciem. Po 5 minutach od zagotowania odwar ściągnąć z ognia i odstawić na 10-15minut do ostygnięcia. Następnie przecedzić go i pić 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Odwar z przymiotna stosuje się jako środek przeciwkrwotoczny. Głównie przy krwawnieniach z układu pokarmowego, dróg moczowych i dróg rodnych. Jest także środkiem moczopędnym i antyalergicznym. Odwarem można również przemywać trudnogojące się rany.


Nazwa łacińska:
Erigeron canadensis, Conyza canadensis

Synonimy:
Konyza kanadyjska