Zioła lecznicze to rośliny wpływające na funkcjonowanie organizmu, dlatego decyzję o podjęciu leczenia należy skonsultować z lekarzem.

Babka jajowata

Babka jajowata to zioło, którego nasiona zawierają duże ilości śluzów. Pęcznieją one pod wpływem wody, co przynosi ulgę w zaparciach i łagodzi dolegliwości związane z biegunkami.

Opis

Babka jajowata jest rośliną wieloletnią o odziomkowych, równowąskich liściach osiągających do 12 centymetrów długości. Liście ułożone są w jedną lub kilka rozet. Kwiaty babki jajowatej są bardzo drobne, zebrane w kłos osadzony na owłosionej łodydze (do 3,5cm długości).

Naturalnie występuje w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich i w południowo-zachodniej Azji. Uprawiana jest głównie w Indiach, USA i Brazylii.

Uprawa

Babka jajowata jest rośliną lubiącą duże nasłonecznienie i dobrze nawodnione, przepuszczalne gleby.

W ziołolecznictwie wykorzystuje nasiona i łupiny nasienne. Zbiera się je po całkowitym dojrzeniu, a następnie suszy w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Podstawowe substancje czynne

Nasiona babki jajowatej zawierają cukry, olejki, śluzy, fitosterole, aukubinę oraz alkaloidy monoterpenowe i triterpenowe. Łupiny natomiast obfitują w śluzy i hemicelulozę.

Działanie i zastosowanie

Śluzy zawarte w nasionach i łupinach pęcznieją pod wpływem wody pochłaniając przy tym duże jej ilości. Rozdrobnione nasiona i łupiny pęcznieją dopiero w jelitach.
Mają zastosowanie podczas zaparć i biegunek Podczas zaparć pęczniejące śluzy powiększają masę kałową powodując przesuwanie się jej i udrożnienie jelit. W czasie biegunek nasiona pochłaniają znaczne ilości wody ze stolca zagęszczając go tym samym i zmniejszając tym samym dyskomfort związany z tą dolegliwością.

Nasiona i łupiny stosuje się również w przypadku rekonwalescencji po operacji odbytu i zaparć nawykowych takich jak hemoroidy.

Nasiona i łupiny babki jajowej wchodzą w skład preparatów: Sylax, Sylax plus, Metamucil, Angiocur, Bio-Bekunis i Plantagolax. Z kolei preparaty Agiolax, Bekunis i Laxiplant zawieraj wyciąg z nich.


Nazwa łacińska:
Plantago ovata

Synonimy:
plantago ispaghula