Zioła lecznicze to rośliny wpływające na funkcjonowanie organizmu, dlatego decyzję o podjęciu leczenia należy skonsultować z lekarzem.

Wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa zdobyła sobie status rośliny leczniczej dopiero niedawno, dlatego jest jeszcze laboratoryjnie słabo poznana. Nie zmienia to jednak faktu, że zioło ma zastosowanie w leczeniu prostaty.

Opis

Wierzbownica drobnokwiatowa to wieloletnia roślina lecznicza porastająca niemalże całą Europę, północno-zachodnią Afrykę, Bliski Wschód i północne Indie.

Wierzbownica osiąga rozmiary od 20 do 60 centymetrów. Okrągła, wzniesiona łodyga w rozgałęzia się u góry. Gałązki pokryte są drobnym owłosieniem.

Wąskie, lancetowate liście dochodzą do 7 centymetrów długości. Wyrastają bezpośrednio z łodygi, mają małe ogonki i drobno-ząbkowane krawędzie. Na dole łodygi wyrastają naprzeciwlegle, a u góry skrętolegle.

Wierzbownica drobnokwiatowa kwitnie od końca czerwca do początku września. W tym czasie wypuszczają czteropłatkowe, liliowe lub jasno-purpurowe kwiaty wprost z miejsca, z którego wyrastają liście. Po zapyleniu wierzbownica wydaje owoc, którym jest torebka zawierająca owłosione nasiona (jasne włoski).

Uprawa

Wierzbownica drobnokwiatowa lubi gleby gliniaste, żyzne i dobrze nawodnione. Często można ją spotkać na brzegach rzek, w przydrożnych rowach, bagnach i innych podmokłych terenach.

Surowcem leczniczym jest ziele wierzbownicy drobnokwiatowej czyli górna część łodygi z liśćmi i pąkami kwiatów. Należy go zbierać wczesnym południem, gdy już zejdzie poranna rosa. Do zbiory wystarczą proste sekatory, ponieważ roślina ta ma kruchą łodygę.
Ziele można suszyć w zacienionych, przewiewnych pomieszczeniach lub ogrzewanych suszarniach. Surowiec wysokiej jakości zachowuje swój naturalny kolor i posiada nierozwinięte pąki kwiatowe.

Działanie i zastosowanie

Wierzbownica drobnokwiatowa znalazła sobie zastosowanie w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Ma działanie łagodzące stany zapalne gruczołu krokowego i właściwości moczopędne.

Częściej spotykanym zastosowaniem wierzbownicy drobnokwiatowej jest jednak przyrządzanie z niej herbatki na łojotok i trądzik. Napar pity regularnie zmniejsza wydzielanie łoju i oczyszcza cerę.

Napar z wierzbownicy drobnokwiatowej

Łyżeczkę z kopką ziela zalać wrzątkiem (w szklance) i parzyć pod przykryciem przez 5 minut. Następnie odsączyć. Pić rano (na czczo) i wieczorem (pół godziny przed posiłkiem) po szklance.

Zobacz także:


Nazwa łacińska:
Epilobium parviflorum

Synonimy:
Wierzbownica drobnolistna