Zioła lecznicze to rośliny wpływające na funkcjonowanie organizmu, dlatego decyzję o podjęciu leczenia należy skonsultować z lekarzem.

Babka płesznik

Babka płesznik jest znanym od wieków na Bliskim Wschodzie lekiem na zaparcia i biegunki. Nasiona mają również chronią również żołądek i jelita.

Opis

Babka płesznik jest rośliną jednoroczną osiągającą do 30cm wysokości. Równowąskie liście wyrastają z rozgałęzionej łodygi. Babka płesznik zapuszcza wrzecionowaty korzeń.

Kwitnienie trwa od czerwca do września wypuszczając niepozorne kłosy z kącików listków. Zawierają one brunatne kwiaty.
Nasiona babki płesznika mają czółenkowaty kształt i osadzone są w rebkach po 2. Po wysuszeniu są lśniące i mają brunatną barwę, a po zetknięciu się z wodą pokrywają się warstwą śluzu.

Babka płesznik naturalnie porasta regiony Basenu Morza Śrudziemnego, od Hiszpanii aż po Azję Mniejszą. Uprawiana jest w całej Europie, Indiach, Japonii i Rosji. W Polsce trudno napotkać uprawy.

Uprawa babki płesznik

Babka płesznik lubi duże nasłonecznienie i dobrze nawodnione, przepuszczalne gleby.

W ziołolecznictwie wykorzystuje w pełni dojrzałe nasiona. Zbiory nie należą do najłatwiejszych, ponieważ nasiona pod wpływem wilgoci z rąk wytwarzają warstwę śluzu i przylepiają się do skóry. Po zebraniu należy je wysuszć w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Podstawowe substancje czynne

Nasiona babki płesznika obfitują w śluzy zawierające kwas uronowy, arabiozę i ksylozę. Poza tym występują w nich tłuszcze roślinne, garbniki, akubina (glikozyd irydoidowy) i fitosterole.

Działanie i zastosowanie

Nasiona babki płesznika stosowane były od wieków na Bliskim Wschodzie jako lek przeciwbiegunkowy i rozwalniający. Do Europy przybyły wraz z powracającymi z krucjat rycerzami. A we Francji do dziś nasiona babki płesznika są jednym z najpopularniejszych leków śluzowych na zaparcia. Mają również działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Wykorzystywane są również do ochrony żołądka i jelit podczas stanów zapalnych, ponieważ powlekają je warstwą śluzową.


Nazwa łacińska:
Plantago psyllium, Plantago afra

Synonimy:
Pchlica