Zioła lecznicze to rośliny wpływające na funkcjonowanie organizmu, dlatego decyzję o podjęciu leczenia należy skonsultować z lekarzem.

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi to nie tylko roślina o wyraźnym aromacie i niepodważalnych walorach estetycznych. Zioło również wykazuje skuteczne działanie antybakteryjne, oczyszczające organizm i stymulujące układ pokarmowy.

Opis

Czosnek niedźwiedzi to wieloletnia roślina osiągająca od 20 do 50 centymetrów wysokości. Z pokrytej półprzeźroczystą błoną cebuli wyrasta trójkanciasta, bezlistna łodyga z dorodnym baldachowatym kwiatostanem u góry. Drobne, białe kwiatki do łodygi przytwierdzone są znacznie dłuższymi, rozchodzącymi się w różnych kierunkach szypułkami. Kwiaty są zarówno samopylne jak i owadopylne. Czas kwitnienia to przełom kwietnia i maja. Owocem czosnku niedźwiedziego jest torebka, która po pęknięciu uwalnia 6 nasion.

Liście czosnku niedźwiedziego wyrastają po dwa wprost z cebuli. Mają szerokolancowaty lub owalny kształt i soczystą, zieloną barwę.

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu, czosnkowemu zapachowi unoszącemu się w okolicy siedlisk. Pozwala to na odróżnienie go od konwalii i zimowitu (trujący), do których jest łudząco podobny.

Czosnek niedźwiedzi uprawa

Czosnek niedźwiedzi lubi leśne polany i brzegi rzek. Rośnie dużymi skupiskami, a nawet łanami na wilgotnej próchniczej glebie. Nie potrzebuje dużej ilości promieni słonecznych, dlatego odpowiadają mu zacienione lasy liściaste.

Czosnek niedźwiedzi objęty jest ochroną częściową (od 2004 roku) co oznacza, że nie wolno dokonywać zbioru ze środowiska naturalnego. Można natomiast zakładać uprawy tej rośliny.

Czosnku niedźwiedziego się nie suszy, ponieważ traci swoje właściwości lecznicze. Nalewki, potrawy i wina przyrządza się od razu po zebraniu świeżych liści i cebul.

Działanie i zastosowanie

Jeśli chodzi o działanie czosnku niedźwiedziego to jest ono podobne do działania czosnku pospolitego. Docenia się go przede wszystkim za skuteczne działanie antybakteryjne i pobudzające powstawanie śluzu w oskrzelach. Jest obfity w witaminę C i sole mineralne.

Obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy i poprawia pracę serca. Stymuluje układ pokarmowy do wydzielania soków trawiennych i żółci. Pomaga oczyścić organizm z zalegających po zimie zbędnych substancji i pobudza jelita do skuteczniejszego wydalania.

Uważa się również, że czosnek niedźwiedzi zapobiega niektórym rodzajom raka złośliwego.

Nalewka z czosnku niedźwiedziego

Nalewkę z czosnku niedźwiedziego przygotowuje się ze świeżych liści. Drobno pokrojonymi liśćmi luźno wypełnia się przeźroczystą butelkę, a następnie zalewa do pełna 40% wódką. Zakręconą butelkę należy postawić w ciepłym miejscu na dwa tygodnie, codziennie wstrząsając nią. Po tym okresie masę liściową odcedza się i wyciska, a nalewkę wstawia się do półki.

Nalewkę z czosnku spożywa się 3-4 razy dziennie, po 10-15 kropel rozmieszanych w niewielkiej ilości wody.

Wino z czosnku niedźwiedziego

Garść posiekanych liści wrzuca się na gotujące się białe wino (około 250ml) i ściąga z ognia. Po ostudzeniu dodaje się miodu (miód traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze) i pije małymi łykami przez cały dzień.

Czosnek niedźwiedzi jako przyprawa

Czosnek niedźwiedzi z powodzeniem może zastąpić szczypiorek czy pietruszkę przy dekoracji potraw. Świeżymi, posiekanymi liśćmi można doprawić zupę lub ziemniaczki albo udekorować kanapkę.