Jak kupić dobre naturalne i zdrowe kosmetyki?

W gąszczu sklepowych półek i stosowanych przez producentów coraz bardziej wymyślnych chwytów marketingowych możemy czuć się zagubieni. Swoista moda na kosmetyki naturalne sprawia, że niemal każdy kosmetyk na półce opisywany jest tym hasłem. Jak wybrać prawdziwie naturalny kosmetyk? Przeczytajcie nasze wskazówki.

Czytajmy etykiety

O konieczności czytania etykiet edukują nas zarówno producenci naturalnych kosmetyków, jak i zdrowej żywności. Na etykiecie znajdziemy prawdziwy skład kosmetyku, więc jego rzeczywisty charakter zostanie w łatwy sposób potwierdzony. Wśród wymienionych składników tego rodzaju produktu z pewnością nie powinny się znaleźć: parabeny, formaldehyd, silikony, olej mineralny, parafina, wazelina. Wiele z tych niepożądanych produktów występuje pod różnymi nazwami związków chemicznych a ich rozszyfrowanie dla przeciętnego klienta może być bardzo trudne a nawet niemożliwe. Z pomocą przychodzą specjalne aplikacje. Wystarczy wpisać nazwę produktu lub zeskanować kod QR i wszystko staje się jasne. Aplikacje są darmowe

Certyfikaty

Dobre produkty nie boją się certyfikacji. Ich producenci chętnie o nie występują, potwierdzając naturalne składniki zawarte w kosmetyku. Na rynku europejskim działa kilka firm certyfikujących naturalne kosmetyki. Warto zapoznać się z ich listą i logo, którym oznaczane są produkty. Najważniejszą z nich, której certyfikaty uznawane są niemal na całym świecie jest francuski Ecocert.

Zawartość ekstraktów roślinnych

Ilość składników roślinnych wykorzystanych w składzie preparatu powinna być możliwie jak największa. Na rynku zaczynają pojawiać się obecnie kosmetyki, na opakowaniu których widnieje informacja o procentowym udziale składników roślinnych w całej zawartości opakowania. Dzięki temu bez szczegółowej analizy etykiety wiemy, jaką część produktu stanowią. Inną nowością jest podawanie procentowej zawartości składników pochodzenia naturalnego (roślinnego i zwierzęcego) – możne ona sięgać nawet ponad 90% procent.

Testy i badania

Wiele organizacji zajmuje się „prześwietlaniem” kosmetyków, szczególnie tych, które producent określił jako naturalne. Wyniki badań prezentowane są w publikacjach dostępnych na stronach internetowych. Dostęp do nich jest nieograniczony i bezpłatny. Szukając informacji o wybranym kosmetyku warto posiłkować się opracowaniami tego rodzaju. Oczywiście nie są one dostępne dla wszystkich produktów, jednak raport dotyczący kosmetyku oferowanego przez danego producenta może być dla nas również pewnym punktem odniesienia do jego pozostałej oferty.

Opinie

Kupując produkt naturalny można również zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Ich nieocenionym źródłem jest Internet, blogi poświęcone ekologicznym kosmetykom i social media. Z ocen dokonanych przez innych kupujących dowiemy się przede wszystkim: jak specyfik oddziałuje na skórę, czy rzeczywiście rezultaty stosowania są zgodne z deklarowanymi a także czy nie powoduje uczuleń lub podrażnień.

Jak przedstawiono, kupno dobrego naturalnego kosmetyku tylko pozornie jest proste. W rzeczywistości wymaga przynajmniej podstawowej znajomości produktów niedozwolonych w wyrobach tego rodzaju czy symboli nadawanych przez instytucje certyfikujące. Kosmetyki naturalne są droższe, niż pozostałe, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *