Kosmetyki naturalne

Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, to jeden z dominujących współcześnie trendów na rynku produktów do pielęgnacji ciała. Wiele oferowanych obecnie kosmetyków bazuje na znanych od wieku recepturach. Przykładem może być olej z kozieradki, który pozyskiwany jest w oparciu o technologię opisaną przez Erwina Smitha już w XVI w. p. n.e. Już wówczas olejek ten był wykorzystywany w pielęgnacji skóry. Specjaliści z dziedziny kosmetologii poszukują w starych księgach receptur na skuteczną dbałość o włosy i ciało. Dawne przepisy stanowią bardzo dobre źródło inspiracji, ponieważ czerpały z łatwo dostępnych produktów. O tym, czym są kosmetyki naturalne przeczytacie poniżej.

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Kosmetyki wyprodukowane w całości z naturalnych produktów nie są wytwarzane masowo. Tego rodzaju produkty stanowią zawsze wytwór różnego rodzaju manufaktur i tworzone są na specjalne zamówienia. Dzieje się tak, ponieważ produkt całkowicie naturalny posiada bardzo krótki termin przydatności do użycia, oraz najczęściej wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych. Kosmetyki naturalne dostępne na sklepowych półkach, naturalne są tylko częściowo, ponieważ każdy z nich musi zawierać chemiczny konserwant. Dotychczas nie wykształcono jednolitej definicji kosmetyków naturalnych, przyjmuje się jednak, że cechuje je:

– pozyskiwanie surowców roślinnych z certyfikowanych upraw lub kontrolowanych wolnych zbiorów,

– surowce zwierzęce mogą być pozyskane tylko od żywych zwierząt (z wyjątkiem chityny, karminu, jedwabiu),

– brak w składzie surowców pochodzących z ropy naftowej (silikon, parfina),

– brak lub ograniczona ilość środków powierzchniowo czynnych.

Kosmetyki naturalne a środowisko

Do produkcji kosmetyków naturalnych nie wykonuje się testów na zwierzętach. Testowanie odbywa się na tzw. sztucznej skórze, czyli syntetycznemu odpowiednikowi ludzkich tkanek. Dodatkowo producenci sprzedający naturalne kosmetyki powinni celowo uświadamiać swoich klientów o znaczeniu wpływu sztucznych substancji na ich zdrowie. Ekologiczne kryteria powinny przy tym dotyczyć każdego aspektu produkcji, nie tylko samego składu kosmetyku. W związku z tym wykorzystuje się opakowania biodegradowalne lub wielorazowego użytku (szklane).

Na straży ochrony praw konsumentów i zapewnienia składu zgodnego z koncepcją naturalnych kosmetyków, stoją firmy certyfikujące. Ich logo stanowi dla klientów informację, że kosmetyk naturalny rzeczywiście taki jest. Niestety w Polsce ten rodzaj certyfikatów nie jest jeszcze powszechny w kosmetologii.

Kosmeceutyki

Na rynku produktów naturalnych w kategorii kosmetyków w ostatnich latach pojawiły się także kosmeceutyki. Są to kosmetyki o udowodnionym działaniu leczniczym. Wykorzystywane są przede wszystkim w pielęgnacji cery trądzikowej i skóry głowy skłonnej do łupieżu. Należy jednak podkreślić, że nie ma jednolitych standardów wyznaczających granice pomiędzy kosmetykami, kosmeceutykami, a produktami leczniczymi. Niejasności co do składu powodują również stosowane przez producentów nazwy: naturalny, ekologiczny, organiczny, wegański. Przeciętnemu konsumentowi coraz trudniej połapać się w gąszczu terminologicznym.

Podsumowując można stwierdzić, że kosmetyki naturalne to takie, w których składzie nie znajdziemy pochodnych produkcji petrochemicznej (ropa naftowa), sztucznych barwników, aromatów i agresywnych środków konserwujących. W składzie powinno natomiast znaleźć się jak najwięcej produktów stanowiących naturalne wyciągi z roślin, czy produktów zwierzęcych, pozyskanych jednak z dbałością o dobrostan zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *