Samodzielne zbieranie ziół

Wszechobecne produkty chemiczne i ich szkodliwe, a wręcz toksyczne działanie, spowodowały powrót do korzeni, czyli pozyskiwania bardziej naturalnych produktów. Popularność zyskują tak zwane produkty ekologiczne, w tym znaczeniu naturalne. Wiele osób stara się samodzielnie uprawiać rośliny czy hodować zwierzęta. W ten trend wpisuje się również samodzielne pozyskiwanie ziół.

Jak zacząć?

Najlepiej od określenia, jakie dolegliwości nam dokuczają. Następnie w literaturze przedmiotu sprawdzić, które zioła mogą być pomocne w ich eliminowaniu. Wraz z określonymi gatunkami sprawdzić należy okres ich zbierania i sposób przygotowania preparatu. Pozostaje tylko znaleźć w miarę oddalony od miast i dróg kawałek łąki czy lasu i zbierać zioła.

Ziołowe hity

Najbardziej znane, łatwe do przygotowania i dostępne dla wszystkich są syropy i nalewki wykorzystywane w okresie przeziębienia. Polecamy przede wszystkim syrop z kwiatów mniszka lekarskiego, potocznie zwanego mleczem. Kwiaty wystarczy zostawić na kilka godzin, by obeschły, dodać do smaku cytrynę lub imbir i miód, po czym odstawić w ciemne miejsce na trzy tygodnie, a po tym czasie odcedzić. Taki syrop możemy przechowywać kilka miesięcy.

Drugi prosty preparat to nalewka z młodych pędów sosny. Młode przyrosty zalewamy spirytusem i cukrem. Odstawiamy w ciemne miejsce, a po trzech tygodniach odcedzamy. Nalewka gotowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *