Piękne i zadbane stopy to nasza wizytówka. Niestety, ich pielęgnacja jest problematyczna dla wielu osób. Trudności w zakresie pielęgnacji stóp dotyczą przede wszystkim zrogowaciałego i pękającego naskórka. Ta nieestetyczna i dolegliwa przypadłość dotyczy przede wszystkim skóry pięt. O tym, jak zadbać o piękne stopy i które zioła mogą być dla nas pomocne, przeczytacie poniżej.
[IMAGE=frmEAZc6Y8oo.jpg]
Zrogowacenie naskórka – najczęstsze przyczyny
[IMAGE=cKHnv9b6N1qB.jpg]
Zrogowacenie naskórka w zdecydowanej większości przypadków spowodowane jest reakcją obronną skóry stóp. Pojawia się najczęściej w wyniku mechanicznego podrażnienia, na przykład z powodu noszenia obuwia bez skarpetek. Drugą przyczyną jest wytworzenie bariery dla infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Dlatego podstawowym sposobem na gładkie stopy jest zakładanie skarpet, a w przypadku pań, rajstop. Bardzo ważne jest również wygodne obuwie. W przypadku dłuższych odcinków drogi, które będziemy pokonywać piechotą, lepiej niż czółenka, sprawdzą się wygodne buty Nike, ponieważ obuwie sportowe zapewnia naszym stopom zdecydowanie większy komfort. Dzięki niemu stopy mają więcej miejsca, a ich skóra nie jest podrażniana.
Pielęgnacja stóp
Twardy naskórek należy okresowo usuwać. Specjaliści radzą jednak zachowanie umiaru w zakresie częstotliwości wykonywania tego zabiegu. Zbyt częste ścieranie twardej skóry wywołać może obronną reakcję w postaci szybszego uzupełniania warstwy usuwanego naskórka. Raz w tygodniu, a nawet raz na dwa tygodnie, to optymalny czas powtórzeń. Po zabiegu stopy należy nawilżyć, najlepiej wykorzystując do tego krem dedykowany do pielęgnacji stóp. Regularne nawilżanie pełni bardzo ważną rolę w zakresie dbałości o gładką skórę na piętach i śródstopiu. Dzięki niemu skóra jest bardziej miękka i elastyczna, co sprawia, że nie ulega tak łatwo uszkodzeniom. Ponadto nawilżona skóra jest bardziej podatna na ruch stopy, co eliminuje jej pękanie.
Zioła w pielęgnacji stóp
Bardzo dobrze w pielęgnacji problematycznej skóry stóp sprawdzają się zioła. Działają relaksująco, nawilżająco i eliminują ewentualne stany zapalne. W domowych zastosowaniach możemy wykorzystać zarówno świeże zioła, jak i gotowe mieszanki.
Szałwia
Szałwia jest stosunkowo popularnym ziołem, które kojarzy się z płukankami stosowanymi w chorobach zapalnych jamy ustnej i gardła. Jej właściwości przeciwzapalne wykorzystuje się także w pielęgnacji skóry stóp, gdyż działa na nią relaksująco i przeciwzapalnie. Dzięki temu szałwia jest pomocna nawet w przypadku problematycznych infekcji grzybiczych czy trudno gojących się odciskach i nagniotkach. Przygotowanie kąpieli z szałwią jest bardzo proste. Należy zaparzyć kilka gałązek lub torebek szałwii w dwóch litrach wody. Po jej lekkim ostudzeniu należy moczyć stopy przez około 10 minut. Zabieg trzeba stosować regularnie, w zależności od potrzeb.
Kora dębu
Kąpiele stóp w naparze z kory dębu polecane są w szczególności osobom, które mają problem z nadmierną potliwością stóp i związanym z tym przykrym zapachem. Kora dębu posiada właściwości tonizujące, ściągające, a także działa przeciwzapalnie. Kąpiel z korą przygotowuje się stosując napar z łyżki pokruszonej kory na litr wody. Taka kuracja stosowana regularnie działa cuda.
Do pielęgnacji stóp wykorzystać można również inne zioła, które mają działanie ściągające i przeciwzapalne, na przykład macierzankę czy nagietek.