Czosnek – najpopularniejszy antybiotyk

O zdrowotnych właściwościach czosnku słyszał chyba każdy. Polecany jest na wiele dolegliwości: od trudno gojących się ran, aż po ciężkie zakażenia bakteryjne. Czy rzeczywiście jest tak skuteczny? Przeczytajcie dalej.

Jak leczy czosnek?

Za terapeutyczne oddziaływanie czosnku odpowiada jeden z jego składników biologicznie aktywnych – allicyna oraz inne związki zawierające siarkę. Allicyna powstaje podczas miażdżenia świeżego czosnku i jest odpowiedzialna za jego terapeutyczne właściwości. W wyniku reakcji chemicznych blokuje ona namnażanie się patogenów (wirusów, bakterii i grzybów).

W jakich chorobach skuteczny jest czosnek?

Oczywiście wszyscy łączą czosnek z chorobami sezonowymi – jesienne przeziębienia i grypy to pierwsze skojarzenie dotyczące zastosowania czosnku. To prawda, dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu wspomaga powrót do zdrowia w tych chorobach.

Czosnek jest także skutecznym lekarstwem wykorzystywanym w chorobach skóry, a szczególnie grzybic. W zależności od lokalizacji zmian zaleca się okłady ze zmiażdżonego czosnku lub doustne przyjmowanie preparatów na jego bazie.

Ostatnie badania wykazują skuteczność działania jego składników w przypadku zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego oraz schorzeń jamy ustnej. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, w których składzie jest allicyna.

Decydując się na leczenie preparatami na bazie czosnku należy wybierać sprawdzonych producentów i zaufane sklepy. Najlepsze produkty to te, których bazą jest świeży czosnek, a nie syntetyczne odpowiedniki. Na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *