Fitoterapia

Współczesna medycyna leczy chorych wykorzystując w tym celu w głównej mierze leki produkowane syntetycznie. Ich zasadniczą wadą jest wiele skutków ubocznych, a równie często leczenie samych objawów, zamiast przyczyn. Badacze zajmujący się terapią prowadzoną z wykorzystaniem roślin wskazują, że rozwiązaniem tych problemów może być uzupełnienie terapii poprzez włączenie do niej preparatów opartych na ziołach.

Fitoterapia – co to jest?

Fitoterapia jest stosunkowo młodym terminem dotyczącym nauk medycznych i oznacza ziołolecznictwo. Dotychczas leczenie ziołami przypisywane było raczej naszym babciom, niż lekarzom. Okazuje się jednak, że coraz większa liczba nich proponuje swoim pacjentom włączenie do terapii preparatów ziołowych, herbatek czy naparów. W tego rodzaju podejściu do terapii przodują lekarze niemieccy. To właśnie w Niemczech używa się największej ilości ziół w ramach zastosowań medycznych.

Jak znaleźć lekarza leczącego ziołami?

Fitoterapia jest z powodzeniem wykorzystywana w praktyce lekarzy, którzy w swoim zawodzie kierują się holistycznym podejściem do pacjenta oraz wykorzystują wschodnią filozofię. Prowadzona przez nich terapia ma na celu nie tylko usunięcie niepożądanych objawów chorobowych, lecz przede wszystkim oddziaływanie na ich przyczynę. Druga grupa lekarzy to pediatrzy, którzy bardzo ostrożnie dobierają leki dla najmłodszych, a w przebiegu łagodniejszych chorób często stosują leki bazujące na wyciągach roślinnych. Najczęściej to właśnie oni stosują mieszanki ziołowe.

Czy fitoterapia jest bezpieczna?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Leki roślinne zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, a więc również w Polsce. Lek roślinny zawierać musi przynajmniej 60% wyciągów z roślin, przy czym ich forma jest dowolna (miąższ, sok, proszek). Rośliny służące do pobierania wyciągów, by mogły być wykorzystane jako składnik leku, muszą odpowiadać rygorom jakościowym. Lek taki przechodzi identyczną ścieżkę badań, jak leki syntetyczne. I w tym znaczeniu fitoterapia jest całkowicie bezpieczna.

Ze względu na substancje czynne zawarte w ziołach należy je stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza lub producenta. Zioła również można przedawkować, co wywoła różnego rodzaju działania niepożądane. W żadnym wypadku samodzielna decyzja o stosowaniu preparatów ziołowych nie może być podstawą do rezygnacji z leczenia preparatami syntetycznymi, przepisanymi przez lekarza.

Fitoterapia wciąż jest młodą gałęzią nauki. Z powodzeniem jest wykorzystywana w leczeniu chorób układu oddechowego, zaburzeń nerwowych czy problemów dotyczących układu moczowego. Wydaje się jednak, że najszerzej stosowana jest w dermatologii. Zioła zawierają bardzo wiele aktywnych substancji, które wspomagają procesy leczenia skóry i przerwania ciągłości jej tkanek. Badania nad kolejnymi preparatami są wciąż intensywnie prowadzone.