Niektóre zioła z powodzeniem można uprawiać na własnym parapecie. O tym, które z nich się nadają do tego celu i o czym należy pamiętać, przeczytacie w tym wpisie.
Zioła, które można uprawiać w domu
Istnieje szereg ziół, które możemy uprawiać we własnym zakresie i to nie posiadając ogródka. Najczęściej są to zioła, które wykorzystujemy jako przyprawy w kuchni, a więc bazylia, lubczyk, oregano, mięta czy kolendra. Znajdą one zastosowanie nie tylko jako dodatek do potraw, ale jako skuteczne lekarstwo na dręczące nas dolegliwości. Na przykład napar z mięty jest bardzo pomocny w bólach brzucha, a oregano wspomoże nasz organizm w przypadku braku apetytu czy zatrucia pokarmowego połączonego z biegunką.
Od czego zacząć?
Najważniejszy jest dobrej jakości materiał siewny – tylko zdrowe nasiona sprawią, że nasze zioła będą pięknie wschodzić i zdrowo rosnąć. Niektórzy producenci oferują je na specjalnych okrągłych podkładkach gwarantujących równomierne rozłożenie nasion w donicy. Materiał dobrej jakości oferuje Nelson Garden, gdzie można zaopatrzyć się również w akcesoria niezbędne do uprawy.
Kolejną kwestią jest podłoże. Zioła nie są w tym względzie specjalnie wymagające, jednak lepsza będzie lekka i przepuszczalna mieszanka, w której woda nie będzie zatrzymywała się zbyt długo. Jest to o tyle ważne, że domowa uprawa często bywa porażana przez nadmierną wilgoć powodującą choroby grzybowe i zamieranie młodych pędów.
Ważna jest również donica. Wybierając ją należy zwrócić uwagę, by posiadała otwór ułatwiający odpływ nadmiaru wody. Najlepszą opcją są przy tym donice czy osłonki ceramiczne, gdyż są one oddychające i umożliwiają lepsze, niż plastikowe czy szklane, natlenienie podłoża.
W naturze zioła rosną najlepiej w zacienionych miejscach. Jednak w naszych domach i mieszkaniach powinny mieć w miarę słoneczne stanowisko, najlepiej przy oknach wychodzących na południe lub południowy zachód. W lecie można je zestawić na podłogę lub inne stanowisko, które będzie jasne ale nienarażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Zioła nie wymagają zbyt częstego podlewania. Są łatwe i przyjemne w uprawie a do tego sprzyjają naszemu zdrowiu.