Kosmetyki naturalne

Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, to jeden z dominujących współcześnie trendów na rynku produktów do pielęgnacji ciała. Wiele oferowanych obecnie kosmetyków bazuje na znanych od wieku recepturach. Przykładem może być olej z kozieradki, który pozyskiwany jest w oparciu o technologię opisaną przez Erwina Smitha już w XVI w. p. n.e. Już wówczas olejek ten był wykorzystywany w pielęgnacji skóry. Specjaliści z dziedziny kosmetologii poszukują w starych księgach receptur na skuteczną dbałość o włosy i ciało. Dawne przepisy stanowią bardzo dobre źródło inspiracji, ponieważ czerpały z łatwo dostępnych produktów. O tym, czym są kosmetyki naturalne przeczytacie poniżej.

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Kosmetyki wyprodukowane w całości z naturalnych produktów nie są wytwarzane masowo. Tego rodzaju produkty stanowią zawsze wytwór różnego rodzaju manufaktur i tworzone są na specjalne zamówienia. Dzieje się tak, ponieważ produkt całkowicie naturalny posiada bardzo krótki termin przydatności do użycia, oraz najczęściej wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych. Kosmetyki naturalne dostępne na sklepowych półkach, naturalne są tylko częściowo, ponieważ każdy z nich musi zawierać chemiczny konserwant. Dotychczas nie wykształcono jednolitej definicji kosmetyków naturalnych, przyjmuje się jednak, że cechuje je:

– pozyskiwanie surowców roślinnych z certyfikowanych upraw lub kontrolowanych wolnych zbiorów,

– surowce zwierzęce mogą być pozyskane tylko od żywych zwierząt (z wyjątkiem chityny, karminu, jedwabiu),

– brak w składzie surowców pochodzących z ropy naftowej (silikon, parfina),

– brak lub ograniczona ilość środków powierzchniowo czynnych.

Kosmetyki naturalne a środowisko

Do produkcji kosmetyków naturalnych nie wykonuje się testów na zwierzętach. Testowanie odbywa się na tzw. sztucznej skórze, czyli syntetycznemu odpowiednikowi ludzkich tkanek. Dodatkowo producenci sprzedający naturalne kosmetyki powinni celowo uświadamiać swoich klientów o znaczeniu wpływu sztucznych substancji na ich zdrowie. Ekologiczne kryteria powinny przy tym dotyczyć każdego aspektu produkcji, nie tylko samego składu kosmetyku. W związku z tym wykorzystuje się opakowania biodegradowalne lub wielorazowego użytku (szklane).

Na straży ochrony praw konsumentów i zapewnienia składu zgodnego z koncepcją naturalnych kosmetyków, stoją firmy certyfikujące. Ich logo stanowi dla klientów informację, że kosmetyk naturalny rzeczywiście taki jest. Niestety w Polsce ten rodzaj certyfikatów nie jest jeszcze powszechny w kosmetologii.

Kosmeceutyki

Na rynku produktów naturalnych w kategorii kosmetyków w ostatnich latach pojawiły się także kosmeceutyki. Są to kosmetyki o udowodnionym działaniu leczniczym. Wykorzystywane są przede wszystkim w pielęgnacji cery trądzikowej i skóry głowy skłonnej do łupieżu. Należy jednak podkreślić, że nie ma jednolitych standardów wyznaczających granice pomiędzy kosmetykami, kosmeceutykami, a produktami leczniczymi. Niejasności co do składu powodują również stosowane przez producentów nazwy: naturalny, ekologiczny, organiczny, wegański. Przeciętnemu konsumentowi coraz trudniej połapać się w gąszczu terminologicznym.

Podsumowując można stwierdzić, że kosmetyki naturalne to takie, w których składzie nie znajdziemy pochodnych produkcji petrochemicznej (ropa naftowa), sztucznych barwników, aromatów i agresywnych środków konserwujących. W składzie powinno natomiast znaleźć się jak najwięcej produktów stanowiących naturalne wyciągi z roślin, czy produktów zwierzęcych, pozyskanych jednak z dbałością o dobrostan zwierząt.

Zioła w pielęgnacji stóp

Piękne i zadbane stopy to nasza wizytówka. Niestety, ich pielęgnacja jest problematyczna dla wielu osób. Trudności w zakresie pielęgnacji stóp dotyczą przede wszystkim zrogowaciałego i pękającego naskórka. Ta nieestetyczna i dolegliwa przypadłość dotyczy przede wszystkim skóry pięt. O tym, jak zadbać o piękne stopy i które zioła mogą być dla nas pomocne, przeczytacie poniżej.

[IMAGE=frmEAZc6Y8oo.jpg]

Zrogowacenie naskórka – najczęstsze przyczyny

[IMAGE=cKHnv9b6N1qB.jpg]

Zrogowacenie naskórka w zdecydowanej większości przypadków spowodowane jest reakcją obronną skóry stóp. Pojawia się najczęściej w wyniku mechanicznego podrażnienia, na przykład z powodu noszenia obuwia bez skarpetek. Drugą przyczyną jest wytworzenie bariery dla infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Dlatego podstawowym sposobem na gładkie stopy jest zakładanie skarpet, a w przypadku pań, rajstop. Bardzo ważne jest również wygodne obuwie. W przypadku dłuższych odcinków drogi, które będziemy pokonywać piechotą, lepiej niż czółenka, sprawdzą się wygodne buty Nike, ponieważ obuwie sportowe zapewnia naszym stopom zdecydowanie większy komfort. Dzięki niemu stopy mają więcej miejsca, a ich skóra nie jest podrażniana.

Pielęgnacja stóp

Twardy naskórek należy okresowo usuwać. Specjaliści radzą jednak zachowanie umiaru w zakresie częstotliwości wykonywania tego zabiegu. Zbyt częste ścieranie twardej skóry wywołać może obronną reakcję w postaci szybszego uzupełniania warstwy usuwanego naskórka. Raz w tygodniu, a nawet raz na dwa tygodnie, to optymalny czas powtórzeń. Po zabiegu stopy należy nawilżyć, najlepiej wykorzystując do tego krem dedykowany do pielęgnacji stóp. Regularne nawilżanie pełni bardzo ważną rolę w zakresie dbałości o gładką skórę na piętach i śródstopiu. Dzięki niemu skóra jest bardziej miękka i elastyczna, co sprawia, że nie ulega tak łatwo uszkodzeniom. Ponadto nawilżona skóra jest bardziej podatna na ruch stopy, co eliminuje jej pękanie.

Zioła w pielęgnacji stóp

Bardzo dobrze w pielęgnacji problematycznej skóry stóp sprawdzają się zioła. Działają relaksująco, nawilżająco i eliminują ewentualne stany zapalne. W domowych zastosowaniach możemy wykorzystać zarówno świeże zioła, jak i gotowe mieszanki.

Szałwia

Szałwia jest stosunkowo popularnym ziołem, które kojarzy się z płukankami stosowanymi w chorobach zapalnych jamy ustnej i gardła. Jej właściwości przeciwzapalne wykorzystuje się także w pielęgnacji skóry stóp, gdyż działa na nią relaksująco i przeciwzapalnie. Dzięki temu szałwia jest pomocna nawet w przypadku problematycznych infekcji grzybiczych czy trudno gojących się odciskach i nagniotkach. Przygotowanie kąpieli z szałwią jest bardzo proste. Należy zaparzyć kilka gałązek lub torebek szałwii w dwóch litrach wody. Po jej lekkim ostudzeniu należy moczyć stopy przez około 10 minut. Zabieg trzeba stosować regularnie, w zależności od potrzeb.

Kora dębu

Kąpiele stóp w naparze z kory dębu polecane są w szczególności osobom, które mają problem z nadmierną potliwością stóp i związanym z tym przykrym zapachem. Kora dębu posiada właściwości tonizujące, ściągające, a także działa przeciwzapalnie. Kąpiel z korą przygotowuje się stosując napar z łyżki pokruszonej kory na litr wody. Taka kuracja stosowana regularnie działa cuda.

Do pielęgnacji stóp wykorzystać można również inne zioła, które mają działanie ściągające i przeciwzapalne, na przykład macierzankę czy nagietek.