Jak zrobić swój naturalny krem w domu?

Domowy wyrób kosmetyków to opcja dla osób, które chcą mieć pewność, że stosowane przez nich kosmetyki są oparte na całkowicie naturalnym składzie. Przygotowanie kremu w domu nie jest zajęciem trudnym, ani wymagającym znajomości podstaw kosmetologii. Wystarczy zaledwie kilka składników, by samodzielnie przygotować całkowicie naturalny krem.

Baza – frakcja wodna

Bazą kremu jest frakcja wodna. Można do niej wykorzystać miękką wodę lub hydrolat czyli produkt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych. O ile woda dostępna jest za darmo, o tyle gotowe hydrolaty z różnych roślin można zakupić w sklepach internetowych. Do wodnej bazy można również dodać glicerynę, która doskonale wiąże wodę – dzięki temu krem będzie miał bardziej aksamitną konsystencję. Ważne na rynku dostępne są gliceryny kosmetyczne pozyskiwane z roślin, czyli odpowiednie dla wegan.

Frakcja tłuszczowa

Frakcja ta to druga, niezbędna część każdego kremu. Warto wybrać olej, który nie będzie nadmiernie tłusty, by nie zatykał porów. Polecane są oleje lekkie, dobrze wchłanialne, zawierające wiele składników odżywczych, na przykład olej migdałowy. Początkujący w domowej produkcji kremu, mogą zdecydować się na tradycyjny olej rzepakowy lub słonecznikowy. Genialnie w tego typu kremach sprawdzi się również masło shea.

Emulgator

Zadaniem emulgatora jest połączenie frakcji wodnej i tłuszczowej. Dzięki temu krem ma jednolitą konsystencję i nie rozwarstwia się. Dobrym i zdrowym emulgatorem jest wosk pszczeli. Można użyć naturalnego, lub kupić inny emulgator w sieci. Weganie, którzy nie używają produktów pszczelich, bez problemu kupią emulgatory roślinne dedykowane ich potrzebom.

Dodatki

W zależności od potrzeb i preferencji do kremów można dodać kwas hialuronowy, witaminy C i E, olejki aromatyczne, wyciągi z ziół oraz konserwanty.

Wykonanie

Ostatnią czynnością jest dokładne wymieszanie, a właściwie zblendowanie kremu. Wszystkie narzędzia, których używa się w trakcie produkcji powinny być sparzone gorącą wodą, by nie zanieczyszczać produktu. W przypadku przedostania się zanieczyszczeń, krem szybko się popsuje. Tak przygotowany preparat należy przełożyć do mniejszych słoiczków i przechowywać w lodówce. Termin przydatności wynosi do 4 tygodni.

Samodzielne przygotowanie kremu nie jest trudne – w zasobach Internetu znajduje się wiele sprawdzonych receptur. Wszystkie składniki dostępne są w sklepach online, a także w stacjonarnych drogeriach. Zrobienie kremu w domu ma wiele zalet – dokładnie znany jest jego skład, a elementy powodujące podrażnienia są całkowicie wyeliminowane. Dodatkowo możemy użyć większych ilości naszych ulubionych składników, które w sklepowych produktach są tylko niewielkim dodatkiem, czego przykładem może być chociażby olej arganowy. Co ważne, w domu można przygotować nie tylko naturalny krem, ale także wiele innych kosmetyków.